دانلود تلاوت اساتید بزرگ ،عشق عبدالباسط
دانلود,قرآن,تلاوت,مجلسی,صوت,اساتید مصری,قرائت,عبدالباسط,منشاوی,مصطفی اسماعیل,Download Quran

 

 

بسم الله الرحمن الرحيم

 

مقدمات حفظ:

1 - خلوص نيت:هركه اخلاصش بيشتر بهره اش بيشتر ميشود .  روايت: هركه 40روزاعمال خود را براي خداخالص كند چشمه هاي حكمت در قلبش جاري مي شود

2 - يقين به خدا: اعتقاد كامل به خدا <ان تنصروالله ينصركم ويثبت اقدامكم>

 3 - اعتمادبه نفس: چون اين كار مهم است پس شيطان از اينكه :خسته شده اي ذهنت نميكشد و اينجور الفاظ درسدد منصرف كردن بر مي آيد .  شما بايد با صبر پيش بروید .

آقاصادق قبل از شروع به حفظ قرآن حافظه اش به قدري ضعيف بود كه اگر امتحان را به او ميگفتند دقايقي بعد فراموش ميكرد ولي زماني كه حفظ را شروع كرد درابتدا روزي يك صفحه و هر چه مي گذشت حافظه ايشان قوي تر ميشد تا اينكه به جايي رسيد كه به راحتي روزي بيش ازدَه صفحه را هم ميتوانست حفظ كند و در ضمن توانست علاوه برحفظ قرآن با 72 روش منحصر به فرد كتب نهج البلاغه ، صحيفه ي سجاديه ، اصول كافي و  .  .  .  را حفظ كند  .

4 - ارزش واهميت وقت:

امير المومنين: «اِضاعَهُ الفُرصَه غُصُّه: ضايع كردن فرصت مايع غصه است . »

5 - استقامت واستمرار: اگر كم كار كنيد ولي همواره ادامه داشته باشد كار با ارزشي است .

رهرو آن نيست گهي تند و گهي خسته رود

رهرو آن است كه آهسته و پيوسته رود

 

اصول حفظ :

هركس اينها را به كار بندد محال است از يادش برود .

1 - اخلاص: فقط براي خدا و قربت الي الله باشد

2 - حفظ هر آيه به نيت يك معصوم و يك شهيد: ثواب آن را به شهدا و معصومين بدهيم .

اين باعث توفيقات مي‌شود مثلا  .  . بسم الله الرحمن الرحيم .  .  را به نيت پيامبر اكرم (ص) و حضرت حمزه بخوانيم اين اين كار علاوه بر توسل، موجب زنده ماندن ياد شهدا مي‌شود چون ما در مقابل خون شهدا مسئوليم .

3 - غذاي ساده و حلال: غذاي ساده براي آمادگي ذهني و حفظ مؤثر است .  غذاي سنگين و پر‌چربي ذهن را كند و تنبل مي‌گرداند و قدرت حافظه را پايين مي‌آورد .  برخي مي‌گويند خوردن: عسل ، گردو ، پسته و امثال اين‌ها حافظه را تقويت مي‌كند .

4 -  برنامه‌ريزي منظم: هر وقت كه حفظ كرديم روز بعد در همان زمان حفظ كنيد .  هر روز مدت معيني را براي حفظ قرار دهيم .

5 -  همت و استقامت و استمرار و اميد و تلاش و پشت كار:

بايد هر مقدار را كه حفظ مي‌كنيم ، آنقدر تكرار كنيم تا حفظمان شود و روز بعد، قبل از اينكه بخواهيم صفحه ديگري را حفظ كنيم اول به سراغ صفحه قبلي برويم و اگر جايي را فراموش كرده‌ايم و يا اشكال يا ايرادي وجود دارد برطرف كنيم، بعد صفحه‌ي ديگر را حفظ كنيم و اين كار را هر روز انجام مي‌دهيم و تا زماني كه آيات صفحات قبلي را كامل و با تسلط حفظ نكرده‌ايم به سراغ حفظ صفحات بعد نرويم و همين طور در مورد جزء‌ها تاجزء اول را به طور كامل حفظ نكرده‌ايم جزء دوم را شروع نكنيم .  تكرار باعث تسلطمان مي‌شود اگرقسمتي راكه قبلا حفظ كرده ايم از يادمان رفت ، باز برگرديم و از اول شروع کنیم .

اگر هر روز با صرف بيست دقيقه الي نيم ساعت وقت ، يك صفحه از قران بنويسيم چند فايده دارد:

1 - طبق احاديث و روايات، قران به خوبي در ذهن جاي مي‌گيرد .

2 -  با زبان عربي بيشتر آشنا مي‌شويم .

3 -  خط عربی ما خوب می شود .

4 -  از همه مهم تر سرانجام پس از 604 روز یک قرآن کامل می نویسیم و اکر روزی یک صفحه از قرآن را حفظ کنیم پس از یک سال و هشت ماه می توانیم حافظ کل قرآن شویم .  ما باید با تلاش و ایثار به اهمیت قرآن پی برده تا بتوانیم موفق شویم .

 

توصیه استاد وزیری:

شش رکعت نماز مستحبی به نیت های زیر بگذارید:

الف: دو رکعت نماز شکر به خاطر زندگی در سرزمین اسلامی و حکومت امام زمان(عج)

ب: دو رکعت برای سلامتی امام زمان

ج: دو رکعت برای شهدا

 

روش های حفظ قرآن:

 دانش آموزان هر ساله 5ماه تعطیلی دارند با اجرای این روش می توان سه ساله قرآن را حفظ کرد .  باید در این روش روزی چند ساعت از روز های تعطیل را به این کار اختصاص دهیم به این شکل که اولین تعطیلی که شروع شد روزی دو صفحه حفظ کنیم و در طول روز آن دو صفحه را تکرار کنیم .  به این ترتیب بعد از صد روز ده جزء از قرآن را حفظ می شویم و در طول ایام تحصیل حفظ را کنار بگذاریم و فقظ روزانه کمی وقت را برای مرور آیاتی که قبلاً حفظ کرده اید اختصاص دهید در دومین سال نیز با حفظ کردن روزی دو صفحه و همچنین مرور آن می توانید محفوظات خود را تا پایان این تعطیلات به بیست جزء برسانیم و در این مدت بکوشید هفته ای یکبار ده جزء اول را مرور کنید و دوباره با شروع سال تحصیلی حفظ را کنار بگذارید و همان که بیست جزه را که حفظ هستید مرتب مرور کنید و بار دیگر با شروع تعطیلات سومین سال مانند دوره های قبل ده جزء آخر را با حفظ روزی دو صفحه ادامه دهید .

محفوظات خود را تا پایان این تعطیلات به بیست جزء برسانید و در این مدت بکوشید هفته ای یکبار ده جزء اول را مرور کنید و دوباره با شروع سال تحصیلی حفظ را کنار بگذارید و همان بیست جزء را که حفظ هستید مرتب مرور کنید و بار دیگر با شروع تعطیلات سومین سال مانند دوره های قبل، ده جزء آخر را با حفظ روزی دو صفحه ادامه دهید و روزانه یک جزء را مرور کنید .  در این صورت شما بعد از گذشت سه سال حافظ کل قرآن می­شوید و از این به بعد باید مرور کنید .  این کار باعث نورانیت جسم و روحتان می­شود و حافظه­ی شما را تقویت می کند و در یادگیری دروس به شما کمک می­کند .  در طی این سه سال از درس خود نزنید، بلکه کارهای متفرقه کمتر انجام دهید .  بعد از این سعی کنید در زمینه ترجمه و تفسیر کار کنید .  اگر کسی روزانه دو ساعت از وقت خود را به حفظ قرآن اختصاص دهد و هر روز بدون فشار آوردن به مغز دو صفحه حفظ کند و دو ماه هم به استراحت و مسافرت و تفریح اختصاص دهد، پس از یک سال حافظ کل قرآن می­شود .

 

خلاصه:

 

اول: توسل

دوم: اعتقادی: نماز خواندن

سوم: تمرین: باید تمام سوره ها را مثل سوره حمد بلد باشند .

امام صادق (ع): لا یعذب الله قلباً وعی القرآن

خداوند قلبی را که با قرآن آشنایی دارد عذاب نمی­کند .

 

مقام حافظان از نظر روایات:

1 .  صاحب پرچم اسلام هستند

2 .  برترین خلق خدا هستند

3 .  حاملان قرآن از اولیاء الله هستند

4 .  ثروتمندترین مردم هستند

5 .  حافظان قرآن را دوست بدارید

6 .  حافظان شریف ترین مردمند

7 .  حافظان اهل الله هستند

8 .  نور الهی اطرافشان را فراگرفته است

9 .  حافظان قرآن رستگارانند

10 .  سرشناسان اهل بهشتند

11 .  هم نشین فرشته ها هستند

12 .  غنی ترین مردمند

13 .  قرآن بهترین عطایی است که به آنها داده شده است

14 .  خوشا به حال حافظ قرآن

 

وظیفه حافظان از دیدگاه روایت:

1 .  توجه به کتاب قرآن،

2 .  عمل به آن،

3 .  طبق آن سخن گوید،

4 .  حق آن را بجا آورد،

5 .  آن را کوچک نشمارد،

6 .  باید خدا ترس باشد،

7 .  متواضع باشد،

8 .  در اطاعت شکیبا باشد،

9 .  پاسداری از کتاب خدا کند

10 .  پرهیز از خودنمایی

11 .  قرآن را برای به دست آوردن مال دنیا حفظ نکند

12 .  در ادای واجبات و ترک محرمات، شایسته ترین مردم باشد .

 

مراحل حفظ قرآن:

1 .  روخوانی صحیح کلمات

2 .  فراگیری ترتیل و صوت و تجوید

3 .  حفظ قرآن

 

اصول دوازده گانه حفظ قرآن کریم:

اول: اخلاص: اجر و ثوابی نیست برای کسی که قرآن را بخواند و آن را حفظ کند بخاطر اینکه ریا و خودنمایی کند .

دوم: یادگیری روخوانی و روانخوانی قرآن: پیامبر (ص) ماه رمضان هر سال قرآن را برای جبرئیل می­خواند و آن حضرت گوش و در سالی که رحلت فرمودند، دوبار قرآن را به جبرئیل عرضه کرد .

سوم: هر روز مقدار معینی از قرآن را حفظ کند: هر روز یک صفحه یا دو صفحه و یا چند صفحه را میتواند حفظ کند .  آنگاه بعد از مشخص کردن مقدار حفظ، با تکرار و ممارست، قرائت خویش را به مرور تصحیح کرده و لازم است که با صوت تکرار کند؛ یعنی با ترتیل حفظ کرده و تکرار کند و این کار همراه گوش دادن به نوار یکی از اساتید باشد که البته این کار چند فایده دارد:

1 .  انسان از یکی از اساتید تقلید می کند و صورت قرآن را نیز فرا می گیرد .

2 .  حفظ در ذهنش تثبیت می گردد .

3 .  با صوت اشتیاق انسان بیشتر می شود .

چهارم: از مقدار مشخص روزانه تجاوز نکند: باید به دروس قبل مسلط شده و بعد به سراغ آیات بعد برود .

پنجم: استفاده از یک نوع قرآن و رسم الخط

ششم: توجه به معانی و مفاهیم آیات: اگر کسی به تفسیر مراجعه نکند و فقط به برداشت خود از آیه اکتفا کند، آن را خیلی زود فراموش می­کند .

هفتم: ارتباط آیات با آیات دیگر: از سوره­ای به سوره­ی دیگر نرود .  حافظ سوره­ای را شروع نکند مگر اینکه بتواند سوره­ای را که حفظ کرده به طور سریع و صحیح بدون مکث مثل حمد بخواند و بتواند آیات آن را به راحتی با یکدیگر مرتبط سازد و در ذهنش همراه با خواندن سوره معانی را نیز بگذراند .  این کار در صورتی امکان پذیر است که قرآن را زیاد بخواند .  البته حفظ هیچ سوره­ای به اندازه سوره فاتحه نمی­تواند آسان و روان باشد مگر در موارد نادری .

هشتم: گوش کردن و ارائه دادن دائم و مباحثه کند .  موارد بسیاری اتفاق افتاده که کسی سوره ای را بدون مباحثه حفظ کرده، ولی متوجه به اشتباه خود نشود که غلط حفظ کرده حتی به قران هم نگاه کرده ولی چون دقت نکرده به صورت اشتباه حفظ کرده است .

نهم: مرور دائمی داشته باشد: اگر تکرار نشود از یاد می­رود .

پیامبر (ص): هرکس چهار آیه از سوره بقره را بخواند و آیه الکرسی و دو آیه بعد آن و نیز هر آیه از آخر سوره بقره را تلاوت کند در جان و مالش به ناملایمات مبتلا نمی شود و شیطان به او نزدیک نمی شود و قرآن را فراموش نمی­کند .  حداقل در هر روز یک جزء را تکرار و مرور کند .

دهم: دقت در ایات متشابه:

در قرآن آیات متشابه چه در معنا و چه در الفاظ زیاد وجود دارد .  نزدیک به دو هزار آیه از آیات قرآن متشابه اند و حفظ آیات متشابه را از سه طریق می­توان به دست آورد:

1 .  تکرار و تمرین زیاد: مثلاً اگر آیات دیگر را با سه بار تکرار حفظ می­کنیم، این آیات را 2 بار تکرار و یا بیشتر تکرار کنیم .

2 .  علامت و نشانه گذاری در قرآن نسبت به آیات متشابه مثلاً سوره قصص آیه 30 با آیه 10 سوره نمل مشابه است .  پس در یکی از این دو سوره علامت می­گذاریم تا با سوره دیگر مشتبه نشود .

3 .  از راه توجه به موضوعات و مفهوم آیات: برای اشخاصی که موضوعات و مفاهیم آیات را درک می کنند از آیه می­توان درک کرد که قبل و بعد آیه چیست .

کتبی که در مورد آیات متشابه نوشته شده:

1 .  «درة التنزیل و غرة التأویل فی بیان الآیات المتشابهات فی کتاب الله العزیز» نوشته خطیب الاسکافی

2 .  «اسرار التکرار فی القرآن» نوشته محمود بن همزه ابی نصر کرمانی

یازدهم: زمان مناسب برای حفظ قرآن: بهترین زمان حفظ با توجه به احادیث زمان کودکی و نوجوانی است و اگر در سنین 5 الی 23 سالگی انجام شود با سهولت بیشتری به نتیجه می شود .

البته این قاعده کلی نیست .  العلم فی الصغر کالنقش فی البحر و العلم فی الکبر کالنقش علی الماء .  پیامبر اکرم(ص)

دوازدهم: تشویق و اعتماد به نفس: تشویق و تلقین از عوامل موفقیت است .  چنانکه شخصی که مریضی داشت با تلقین خوب شد .  استاد طباطبایی می گوید: یکی از عوامل مهم ک موجب شد علم الهدی به چنین مقام بلندی برسد تشویق بود و ما مرتب ایشان را تشویق می کردیم و یا در مجالس مختلف به اجرای برنامه می پرداخت و تشویق می شد

 

زمان بندی حفظ:

طبق برآورد ها و تجارب اساتید: اگر فردی شبانه روز 3 ساعت از وقت حود را صرف حفظ کند می تواند طی 5/1 سال همه قرآن را حفظ کند البته 3ساعت نباید پشت سر هم باشد بلکه باید در سه مرحله انجام شود .  هر مرحله یک ساعت باشد تا فشار نیاید و اگر روزی یک ساعت و نیم صرف حفظ کردن نماید می تواند حافظ قرآن شود .

تذکر1: با افراد باید از روزی نیم ساعت شروع کند: 1 -  ماه اول هر روز نیم ساعت .  2 -  ماه دوم هر روز یک ساعت . 3 -  ماه سوم هر روز یک ساعت و نیم .

تذکر2: در اوایل مشکلات جذب حفظ در ذهن وجود دارد اما بعد از مدتی این مشکلات رفع خواهد شد و ذهن د مسیر حفظ قرار خواهد گرفت و عملا این مطلب را درک خواهید کرد که حفظ جزء دوم آسان تر از جزء جزء اول است .

 

اسباب تقویت حافظه

 

الف: اسباب معنوی

1: تلاش و کوشش

2: مراقبت و مواظبت

3: خواندن نماز شب همراه با خضوع و خشوع

4: خواندن قرآن مخصوصا خواندن آیه الکرسی

5: زیاد صلوات فرستادن بر پیامبر و آل گرامی اش

 

ب: اسباب مادی:

1: کم خوردن غذا

2: مسواک کردن

3: خوردن عسل

4: خوردن 21عدد مویز هر روز قبل از صبحانه

5: خوردن کندر همراه شکر

6: هر چیزی که بلغم و رطوبت های بدن را کم کند حافظه را زیاد می کند و هر چیزی که بلغم و رطوبت های بدن را زیاد کند موجب فراموشی و کمی حافظه می شود .

 

ج: اسباب فراموشی

1: انجام دادن گناه

2: زیاد غم و غصه خوردن در امور دنیوی

3: اشتغالات زیاد دنیوی

4: خوردن گشنیز

5: خوردن سیب ترش

6: نگاه کردن به کسی که به دار آویخته شده

7: حجامت کردن بر روی برآمدگی پشت سر

8: خواندن سنگ قبر ها

برگرفته از: آداب المتعلمین

 

 
 

 

نکاتی در باره اصول حفظ قرآن

 

در حفظ قرآن چه نکته هایى را باید رعایت کرد؟
درباره حفظ قرآن کریم گفتنى هاى زیادى هست .  بیان همه آنها در این جواب ممکن نیست .  بهترین راه حفظ قرآن براى دانش آموزان علاقه مند به آن، شرکت در جلسات حفظ قرآن و استفاده از معلّم هاى دل سوز این جلسه ها است .  به شکر خدا الآن در بیشتر شهرهاى کشور عزیزمان جلسه هاى حفظ قرآن وجود دارد و همه مى توانند استفاده کنند .  در هر حال براى حفظ قرآن حتماً به این چند نکته مهم توجّه کنید:
پیوسته از خدا بخواهید که در این کار یاریتان کند .  بدون لطف و یارى او کسى نمى تواند قرآن را حفظ کند .
سعى کنید همیشه، مخصوصا هنگام حفظ قرآن، با وضو باشید .
حفظ قرآن را از سوره هاى کوچک آخر قرآن شروع کنید، زیرا حفظ این سوره ها آسان تر است و باعث دل گرمى بیشتر شما مى گردد .
مواظب باشید که عبارت هاى قرآن را اشتباه به خاطر نسپارید .  اگر آیه اى را اشتباه بخوانید و اشتباه حفظ کنید، همیشه همان طور در ذهنتان مى ماند .
لازم نیست هر روز مقدار زیادى حفظ کنید، ولى باید هر روز مقدارى از آن چه را حفظ کرده اید دوره کنید .
اصلاً عجله نکنید .  در کار حفظ قرآن صبر مهم ترین عامل موفقیت است .
گوش کردن به نوار ترتیل قرآن کمک زیادى به حفظ آن مى کند .  هر بخشى را که مى خواهید حفظ کنید، نوارش را گوش کنید .
از پدر و مادر یا دیگر اعضاى خانواده بخواهید که آن چه را حفظ کرده اید از شما بپرسند .  این کار، هم باعث تشویق شما به حفظ قرآن و هم تقویت حافظه شما مى گردد .
کتاب هایى که درباره حفظ قرآن نوشته شده بخوانید، تا اطّلاعات بیشترى در این باره به دست آورید .
10ـ سعى کنید معناى بخش هایى که حفظ مى کنید هم یاد بگیرید .  با این کار آیه هاى قرآن بهتر در ذهن شما مى مانند .
در پایان باز هم تأکید مى شود که استفاده از استاد حفظ قرآن بسیار مفید است و کار حفظ قرآن را خیلى آسان خواهد کرد .
 

روش حفظ قران

پرسش :

با توجه به مشكلات زندگى, لطفا يك برنامه ريزى صحيح و دقيق براى حفظ قرآن به من بياموزيد .

پاسخ:

حفظ قرآن از جمله كارهايى است كه مورد سفارش پيامبراكرم(ص) و امامان معصوم(عليهم السلام) قرار گرفته است .  شما كه تصميم بر اين كار گرفته ايد, ان شإالله با عنايت خداوند متعال بتوانيد تا آخر اين راه را ادامه داده, ضمن حفظ, به فرموده هاى قرآن نيز عمل كنيد .

رعايت نكات ذيل شما را در اين راه كمك مى كند:

1 ـ در همه كارها و به خصوص در اين راه, از خداوند متعال كمك بخواهيد .

2 ـ سعى كنيد هميشه و مخصوصا موقع حفظ باوضو باشيد .

3 ـ قرآن را زير نظر استاد حفظ كنيد .

4 ـ حفظ قرآن را از جزء سى ام شروع كنيد .

5 ـ در كار حفظ, مداومت داشته باشيد .

6 ـ براى حفظ, برنامه ريزى داشته و بر ذهن فشار نياوريد .

7 ـ به مقدار كم, ولى خوب حفظ كنيد .

8 ـ قرآن را زمانى كه آرامش فكرى داريد, حفظ كنيد .

9 ـ قرآن را در محلى آرام و بدون سرو صدا حفظ كنيد .

10 ـ در كار حفظ, نظم داشته باشيد .

11 ـ قرآن را مواقع راه رفتن, حفظ نكنيد .

12 ـ از يك قرآن مشخص با قطع متوسط و خط عثمان طه استفاده كنيد .

13 ـ هنگام حفظ, آيه ها را با صداى متوسط قرائت كنيد .

14 ـ سعى كنيد موقع حفظ, ترجمه آيه ها را نيز ملاحظه كنيد .

15 ـ براى از بين بردن اشتباه هاى حفظى, آنچه را حفظ كرده ايد, براى شخص ديگرى بخوانيد .

16 ـ آيه هاى حفظ شده را هميشه تكرار كنيد .

17 ـ به نوارهاى ترتيل گوش كنيد .

18 ـ از غذاى مطبوع, مناسب و به موقع استفاده كنيد .

يكى از روش هاى حفظ آيه ها

آيه ها را (نصف صفحه يا كمتر) در نظر گرفته و چند بار از روى قرآن تلاوت كنيد .  سپس از اول, كلمه به كلمه تكرار كرده, به خاطر بسپاريد .  در روزهاى بعد, آيات جديد را حفظ و آيات قبلى را هم تكرار كنيد .  در حدود 10 روز بايد آيات را تكرار كرد .  بعد از 10 روز, لازم نيست كه هر روز همان آيه ها تكرار شوند; بلكه هر هفته يك بار تكرار كافى است .  و بعد از زياد شدن آيات حفظ شده, هر روز مقدارى از آن ها تلاوت شود; به طورى كه در طول هفته همه محفوظات مرور گردد .

روش حفظ شماره آيه ها

ابتداى آيه را در يك طرف كاغذ و شماره آيه را در مقابل آن بنويسيد و همان طور كه ترجمه لغات را حفظ مى كنيد, شماره آيات را هم به خاطر بسپاريد .  حفظ قرآن با شماره آيه با اين كه زحمت بيشتر دارد, اما فوايدى نيز دارد .  مثلا اگر حافظ در حين تلاوت, آيه اى را فراموش كند, معمولا با به يادآوردن شماره آن, آيه نيز به خاطر او خواهد آمد .

همان طور كه مستحضريد, مهمتر از حفظ قرآن, نگاه داشتن آيات حفظ شده در خزينه ذهن و دور داشتن آن ها از دسترس نسيان و فراموشى در طول زمان است كه اين امر, ضرورت مرور و تكرار آيات را ايجاب مى كند, بنابراين, ضرورى است كه حافظ قرآن, برنامه هاى روزمره اى براى مرور آيات حفظ شده داشته باشد .  برنامه ريزى براى مرور, با توجه به حجم محفوظات و ميزان اشكالاتى كه حافظ احتمال مى دهد داشته باشد و نيز توانايى حافظه, در اختيار خود حافظ است .

بديهى است كه هرچه آيات حفظ شده بيشتر باشد, مرور بيشترى لازم دارد .  در روزهاى اول به علت عدم تراكم محفوظات, به راحتى مى توان هر روز تمامى آيات روزهاى قبل را از نظر گذراند .  ولى به تدريج كه بر تعداد آيات افزوده مى شود, اين امر مشكل شده و لازم است كه ميزان محدود و مشخص را به طور روزمره مرور كنيم; به طور مثال, اگر هرروز يك ركوع از قرآن را براى حفظ مقرر كرده ايد, پنج ركوع از آيات قبلى را نيز مرور كنيد, بدين ترتيب, هرچند وقت يكبار, تمامى آيات پيشين به طور كامل دوره مى شود .  ديگراين كه بايد هرروز, قبل از شروع به حفظ آيات جديد, آيات روز قبل را يك بار مرور فرماييد .

توصيه ديگر اين است كه سعى كنيد هنگام مرور, آيات را حتما تلاوت كنيد و فقط از ذهن نگذرانيد .  از خاطر گذراندن آيات, بدون تلفظ كلمات و حروف, باعث خستگى و ملالت زودرس ذهن مى شود .

توجه داشته باشيد كه مطالب ذكر شده درباره نگه داشتن محفوظات, براساس تجربيات حافظان قرآن است .  براى آگاهى بيشتر در زمينه اصول حفظ و فراموش نكردن, مى توانيد به كتاب هاى روان شناسى يادگيرى نيز مراجعه كنيد .

درباره نحوه مباحثه, همراه بودن دست كم دو نفر با يك ديگر در جهت حفظ, باعث ايجاد ثبات و نظم در برنامه شده و خود تضمين مناسبى براى استمرار و تداوم حفظ قرآن است; بدين منظور, جمع علاقه مندان به حفظ قرآن مى توانند برنامه منظم و دقيقى را در طول هفته داشته باشند; بدين صورت كه اعضا, يك روز و ساعت معين و مناسب گرد هم جمع شوند و آياتى را كه براى حفظ تعيين گشته, از يك ديگر تحويل بگيرند .  در حين تحويل, در صورت برخورد به يك اشكال, بايد امكان تإمل و تفكر براى شخص وجود داشته باشد و بلافاصله مورد اشتباه را به شخص تذكر ندهند .  در صورتى كه حافظه تحويل دهنده يارى نكرد, طرف مقابل مى تواند او را كمك كند .

قابل ذكر است كه تناسب اعضاى جمع بايد مد نظر باشد و حتى الامكان سعى شود در يك شرايط نسبتا يكسان از نظر سنى و ذهنى قرار داشته باشند تا بتوانند با آهنگى منظم در جهت حفظ قرآن پيش بروند . ان شإ الله


پى نوشت ها:

12 ـ جهت آگاهى بيشتر ر . ك: چگونه قرآن را حفظ كنيم؟; شهريار پرهيزكار, نمايندگى ولى فقيه در نيروى مقاومت بسيج; اهميت و روش حفظ قرآن, الياس كلانترى و اصول و كيفيت حفظ قرآن كريم, كاظم گرامى .

13 ـ حافظ كل قرآن كريم, محمود حاج ابوالقاسمى .

14 ـ جهت آگاهى بيشتر ر . ك: چگونه قرآن را حفظ كنيم؟ اهميت روش حفظ قرآن, الياس كلانترى و اصول و كيفيت حفظ قرآن كريم .

15 ـ ر . ك: چگونه قرآن را حفظ كنيم؟ ص 46 ـ 56 .

 

ماهنامه كوثر ـ شماره 47

 
 معرفی کتاب

 

کتابهای فارسی

 

1 .  آداب تلاوت قرآن .  ابوالفضل علامی، چاپ اول: قم، مؤسسه انتشارات حضور، 1382ش، 160ص، رقعی .

2 .  آموزش حفظ قرآن کریم .  محمود جویباری، چاپ اول: قم، دفتر نشر مصطفی، 1377 ش، 106 ص، رقعی .

3 .  آموزش قرآن: شامل آموزش روخوانی قرآن، روش حفظ قرآن، احکام و آداب خواندن قرآن .  عبدالرحیم موگهی، چاپ اول: قم، مرکز انتشارات دفتر تبلیغات اسلامی، 96 1379 ص، وزیری .

4 .  ارمغان بزرگ برای حافظان قرآن کریم .  تألیف: رحیم بخش پانی پتی، ترجمه: عبد القادر دهقان (سراوان)، چاپ اول: زاهدان، انتشارات صدیقی، 1382 ش، 64 ص، رقعی .

5 .  اصول و روشهای حفظ قرآن: همراه چهل حدیث در فضیلت حفظ قرآن .  یعقوب کریمی، چاپ اول: قم، نسیم حیات، 128 1379 ص، رقعی .  چاپ دوم: نسیم حیات، 1380 .

6 .  اصول و کیفیت حفظ قرآن کریم .  کاظم گرامی، چاپ اول: مشهد، مرکز عالی تربیت مدرس قرآن کریم، 100 1375 ص، وزیری .

7 .  الفبای حفظ قرآن: همراه با تحلیلی بر مبانی حفظ و مرور .  محمد مقدسی، چاپ اول: قم، مؤسسه انتشارات ائمه علیهم السلام، 1383 ش، 104، رقعی .

8 .  امامزادگان حافظ، مفسر و قاری قرآن .  محمدمهدی فقیه محمدی جلالی (بحرالعلوم) گیلانی، چاپ اول: قم، انتشارات فقه، 1378 ش، 328 ص، رقعی .

9 .  انس با قرآن کریم: مراحل آشنایی و فهم قرآن، آداب روخوانی و از برخوانی، .  .  .   .  محمدعلی رضایی اصفهانی، چاپ اول: اصفهان، شهید مسلم، 144 1380 ص، رقعی .

10 .  انوار قرآن: همراه اصول حفظ قرآن کریم .  یعقوب کریمی، چاپ اول: قم، انتشارات شاکر، 1378 ش، جلد اول: 128 ص، رقعی .

11 .  اهمیت و روش حفظ قرآن .  الیاس کلانتری، چاپ اول: تهران، انتشارت بیان، 1362 ش، 120 ص، رقعی .

12 .  با خادمان قرآن: آشنایی با مقدمات، اصول و روشهای حفظ قرآن و معرفی خانواده قرآنی وزیری .  ولی الله عرب مختاری نصرآبادی، چاپ اول: قم، مؤسسه انتشارات عصر ظهور، 1378 ش، 240 ص، وزیری .

13 .  بهترین روش حفظ قرآن: آداب و فضایل تلاوت قرآن کریم، فواید حفظ و برنامه ویژه حافظان قرآن کریم، حافظان نمونه و حافظان صدر اسلام .  مقدمه: حضرت آیت الله العظمی مکارم شیرازی، محمدحسین اجرایی، چاپ اول: قم، جامعة القرآن الکریم، 1380 ش، 158 ص، رقعی .

14 .  پیام نور: شیوه نوین آموزش، یادگیری، حفظ و ترجمه قرآن کریم .  جلد 10: جزء بیست و هشتم تا سی ام .  طاهره لاجوردی، چاپ اول، تهران، انتشارت صبا، 1383 ش، 224، وزیری .

15 .  پیام نور: شیوه نوین آموزش، یادگیری، حفظ و ترجمه قرآن کریم .  جلد 2: جزء چهارم تا ششم .  طاهره لاجوردی، چاپ اول، تهران، انتشارت صبا، 1383 ش، 192، وزیری .

16 .  پیام نور: شیوه نوین آموزش، یادگیری، حفظ و ترجمه قرآن کریم .  جلد 1: جزء یکم تا سوم .  طاهره لاجوردی، چاپ اول، تهران، انتشارت فرجام، 1382 ش، 192، وزیری .

17 .  تبیان: جزء بیست و نهم .  رضا معماریان، مشهد، جوان یاوران، 108 1382 ص، رقعی .

18 .  تبیان: جزء سی ام .  رضا معماریان، مشهد، جوان یاوران، 88 1382 ص، رقعی .

19 .  تبیان: راهنمای حفظ قرآن کریم .  رضا معماریان، مشهد، جوان یاوران، 108 1382 ص، رقعی .

20 .  جرعه نوش وحی: مرور بر زندگی نامه و خاطرات حافظ نونهال قرآن کریم محمد مهدی سلیمانی .  علی سلیمان پور، چاپ اول: قم، انتشارات جامعة القرآن الکریم، 1380 ش، 112 ص، رقعی .

21 .  چگونه حافظ قرآن تربیت کنیم؟ علی اصغر اشکبوس، چاپ اول: اصفهان، بوستان فدک، 1382 ش، 136 ص، رقعی .

22 .  چگونه قرآن را حفظ کنیم؟ شهریار پرهیزکار، تهران، چاپ دوم: مؤسسه انتشارات نبوی، 72 1378 ص، رقعی .

23 .  چگونه قرآن را حفظ کنیم؟ تألیف دکتر یحیی غوثانی، ترجمه: علیرضا اسماعیل آبادی، چاپ اول: مشهد، به نشر، انتشارات آستان قدس رضوی، 1383 ش، 136 ص، وزیری .

24 .  چهل نکته برای حافظان قرآن کریم و خواص قرآن .  محمدحسین حق جو، قم، فاطمة الزهرا )س(، 108 1379 ص، پالتویی .

25 .  حافظان نور: گلگشتی در زندگی نامه، خاطرات، روش حفظ و رمز موفقیت حافظان برجسته قرآن کریم، همراه تحلیلی از بهترین روش حفظ .  داود قاسمی، چاپ اول: قم، انتشارات فکرت با همکاری انتشارات جامعة القرآن الکریم، 1378 ش، 208 ص، رقعی .

26 .  حفظ قرآن و آیت متشابه: قابل استفاده حافظان و قاریان قرآن، مترجمین، قرآن و قرآن پژوهان .  آرازمحمد یمرلی، گرگان، مختومقلی فراغی، 96 1382 ص، رقعی .

27 .  حفظ موضوعی قرآن کریم: عقاید در قرآن: اخلاق در قرآن، احکام در قرآن .  گروه قرآنی بشری، چاپ اول: قم، مؤسسه فرهنگی دار الذکر، 1383 ش، 152 ص، پالتویی .

28 .  حفظ و ترجمه قرآن با روش جدید اشاره: همراه با فرهنگ مفاهیم قرآن برای آموزش نونهالاه و نوجوانان 2 تا 18 ساله .  مهدی حقی، چاپ اول: تهران، مدرسه تخصصی حفظ قرآن کریم کوثر، 1381 ش، 350 ص، وزیری .

29 .  خاطراتی از دکتر هفت ساله .  اصغر جدایی، چاپ دوم: قم، انتشارات جامعة القرآن الکریم، 1378 ش، 216 ص، رقعی .

30 .  خردسالترین دانشمند .  حسین صالح، چاپ دوم: قم، انتشارات جامعة القرآن الکریم، 1377 ش، 72 ص، وزیری .

31 .  داستان کربلایی کاظم و حافظ قرآن شدن او در یک لحظه .  مؤسسه در راه حق، چاپ اول: قم، مؤسسه در راه حق، 1369 ش، 64 ص، رقعی .

32 .  درباره حفظ قرآن .  تألیف: سید باقر قبانچی، مقدمه: سید باقر قبانچی،ترجمه: ابراهیم احمدیان: چاپ اول: قم، دار الاعتصام، [132 [ 1375 ص، جیبی .

33 .  درسهایی از قرآن: آداب قرائت و حفظ قرآن .  فاطمه جهانگیر، چاپ اول: قم، انتشارات آزاد گرافیک، 1378 ش، 44 ص، رقعی .

34 .  راهنمای حفظ قرآن .  تألیف: علاء بصری و صفاءالدین بصری، ترجمه: محمد مهدی رضایی، قم، الهادی، 112 1378 ص، رقعی .

35 .  راهنمای حفظ قرآن .  تألیف: طالب العانی، ترجمه: عبدالله احمدی، تهران، نشر احسان، [48 ] 1368 ص، رقعی .

36 .  راهنمای حفظ قرآن .  تألیف: علاء بصری و صفاء الدین بصری، ترجمه: محمدمهدی رضایی، چاپ اول: قم، دفتر نشر نوید الهادی، 1378 ش، 112 ص، رقعی .

37 .  راهنمای حفظ قرآن کریم: بهترین روش حفظ قرآن .  نصیراحمد یوسفی، چاپ اول: تایباد، سنت، 1381 ش، 112 ص، رقعی .

38 .  راهنمای دوره 114 مشتمل بر جزء سی، سوره حمد، پنج آیه اول سوره بقره و ایة الکرسی .  .  .   .  معاونت جلسات فنون قرائات و معارف قرآنی، چاپ اول: قم، فرهنگ منهاج، 1381 ش، 24 ص، رقعی .

39 .  راهیان حفظ قرآن .  تألیف: علاء بصری و صفاء الدین بصری، ترجمه: محمدمهدی رضایی، چاپ اول: قم، دفتر نشر نوید اسلام، 88 1376 ص، رقعی .

40 .  رمز موفقیت حافظان خردسال قرآن کریم .  محمدحسین اجرایی، چاپ اول: قم، انتشارات نصایح، 1384 ش، 208 ص، رقعی .

41 .  روزشمار تمرین و حفظ قرآن .  تایف: یحیی غوثانی، ترجمه: واحد ترجمه نشر احسان، چاپ اول: تهران، نشر احسان، 1382 ش، 58 ص، رقعی .

42 .  روش حفظ قرآن در پنج مرحله: درسنامه جامعة القرآن الکریم .  جزء اول .  جلال کریمی مهرجردی، چاپ اول: قم، انتشارات جامعة القرآن الکریم، 1379 ش، 192 ص، رقعی .

43 .  روش حفظ قرآن کریم .  محمد دهنوی، چاپ اول: قم، حافظان قرآن کریم، 1377 ش، 24 ص، رقعی .

44 .  روش حفظ قرآن کریم .  کاظم گرامی، چاپ دوم: مشهد، بنیاد پژوهشهای اسلامی آستان قدس رضوی، 1374 ش، 472 + 45 ص، رقعی .

45 .  روش علمی حفظ قرآن .  داریوش صادقی، چاپ اول: تهران، نشر سالکان، 1379 ش، 80 ص، رقعی .

46 .  روش علمی ـ عملی حفظ قرآن کریم .  اسماعیل حمزه لو، چاپ اول: [بی جا]، هنرستان، 64 1375 ص، رقعی .

47 .  زنان حافظ و قاری قرآن .  محمدمهدی فقیه محمدی جلالی (بحرالعلوم) گیلانی، چاپ اول: قم، انتشارات فقه، 1378 ش، 140 ص، رقعی .

48 .  سیمای حافظان نور، همراه با روش حفظ قرآن .  سید مجتبی حسینی، چاپ اول: قم، انتشارات نصر، 1378 ش، 160 ص، رقعی .

49 .  شیوه سه گانه (ثلاثی) حفظ قرآن کریم و متون غیر قرآنی .  جمشید سرمستانی، چاپ اول: تهران، انتشارات امیری، 1378 ش، 62 ص، رقعی .

50 .  شیوه های حفظ قرآن کریم .  محمد حسین حق جو، چاپ اول: قم، انتشارات قدس، 112 1372 ص، رقعی .

51 .  شیوه های حفظ و تدریس قرآن کریم .  ابراهیم رستمی، چاپ اول: قم، نشر جمال، 1381 ش، 64 ص، جیبی .

52 .  عاشقان قرآن .  حسین صالح، چاپ اول: اصفهان، انتشارات مرکز فرهنگی شهید مدرس، 1377 ش، 104 ص، رقعی .

53 .  کلید حفظ قرآن .  محمدی ری شهری، چاپ اول: قم، دار الحدیث، 1379 ش، 78 ص، رقعی .

54 .  مبانی نظری حفظ قرآن کریم .  دکتر محمد رضا ماری ابیانه، چاپ اول: تهران، انتشارات کارین، 1380 ش، 172 ص، رقعی .

55 .  معجزه قرآن در عصر حاضر: زندگینامه کربلایی کاظم و انس او با قرآن .  حمیدرضامرادی «کمیجانی»، چاپ اول: قم، نور علی نور، 1379 ش، 226 ص، رقعی .

56 .  معجزه قرن .  علی محمد رحیمی، چاپ اول: قم، انتشارات طلوع اندیشه، 1376 ش، 88 ص، رقعی .

57 .  معجزه قرن: کربلایی کاظم، مرد بیسوادی که ناگهان حافظ قرآن کریم شد .  سید ابوالفتح دعوتی، چاپ اول: قم، دفتر نشر معرف اسلامی، 1376 ش، 152 ص، رقعی .

58 .  نور ولایت در خردسالترین حافظ قرآن کریم، سید محمد حسین طباطبایی .  مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصرعلیه السلام، چاپ اول: قم، مؤسسه تحقیقاتی حضرت ولی عصرعلیه السلام، 1377 ش، 288 ص، رقعی .

کتابهای اردو

59 .  حفظ قرآن: کیول اور کیسی .  سیدمسعود اختررضوی اعظمی، چاپ اول: قم، دارالقرآن علوی انتشارات عصمت، 96 1382، رقعی .

کتابهای عربی

60 .  اخلاق اهل القرآن .  تألیف: ابی بکر محمد حسین الاجری، تحقیق: الشیخ محمد عمرو بن عبد اللطیف، باشراف: المکتب السلفی لتحقیق التراث، الطبعة الثانیة: بیروت، دارلکتب العلمیه، 1407 ه ق، 208 ص، وزیری .  تحقیق دیگر: فواز احمد زمرلی، الطبعة الاولی: بیروت، دارالکتاب العربی، 1407 ه ق، 136 ص، وزیری .  تحقیق دیگر: عبد العزیز بن عبد الفتاح القاری، الطبعة الاولی: مدینه، مکتبة الدار بالمدینة، 1408 ه ق، 188ص، وزیری .

61 .  الایقاظ لتذکیر الحفاظ بالآیات المتشابهة فی الفاظ .  ابو محمد جمال بن عبدالرحمن، الطبعة الثانیة: مکه، دار الطیبة الخضراء للنشر و التوزیع 1420 ه ق، 144 ص، وزیری .

62 .  التبیان فی آداب حملة القرآن .  ابو زکریا یحیی بن شرف الدین النووی الشافعی، بیروت، دار الندوة الجدیدة، [بی تا]، 111 ص، وزیری .

تحقیق دیگر: محمد الحجار، الطبعة الثانیة منقحة: بیروت، دار البشائر الاسلامیة، 1410 ه ق، 224 ص، وزیری .  تحقیق دیگر: تحقیق: احمد عدنان صالح، بغداد، مطبعة اسعد، 1389 م، 148 ص، رقعی .

63 .  السجل الیومی: لمتابعة حفظ القرآن الکریم و مراجعته، متئافق مع سائر الاعمار بجمیع طلاب المعاهد و المراکز و الحلقات القرانیة فی العالم، قسم الاناث .  یحیی عبد الرزاق الغوثانی، الطبعة الاولی:دمشق، مکتبة دار الغوثانی، 1422 ه ق، 56 ص، رقعی .

64 .  السجل الیومی: لمتابعة حفظ القرآن الکریم و مراجعته، متئافق مع سائر الاعمار بجمیع طلاب المعاهد و المراکز و الحلقات القرانیة فی العالم، قسم الذکر .  یحیی عبد الرزاق الغوثانی، الطبعة الاولی:دمشق، مکتبة دار الغوثانی، 1422 ه ق، 56 ص، رقعی .

65 .  العفو المشروط بحفظ القرآن الکریم أو أجزاء منه داخل السجن و أثره بالنسبة لمستقبل النزیل: دراسة نظریة تطبیقیة میدانیة .  عیسی عبد العزیز الشامخ، الطبعة الاولی: ریاض، مکتبة الرشد، 1426 ه ق، 250 ص، وزیری .  چاپ دیگر: مکتبة العبیکان، 1419 ه ق .

66 .  العملیة التعلیمیة القرآنیة: »طرق تدریس القرآن الکریم: التلاوة، الحفظ، التجوید، الوسائل .  حسن سربی، [مصر]، مرکز الاسکندریة للکتاب، [بی تا]، 102 ص، وزیری .

67 .  القاعدة المیسرة للقراءة القرآن الکریم و طرق حفظه .  محمد عبیدالله النامی، الطبعة الاولی: ریاض، ]بی نا[، 1417 ه ق، 132 ص، وزیری .

68 .  النور المبین لتحفیظ القرآن الکریم .  علّی الله بن علی أبو الوفا، مقدمه دکتور مصلح سید بیومی، الطبعة الاولی: کویت، دار الوفاء، 1419 ه ق، 112 ص، وزیری .

69 .  الوسیله لحفظ القرآن الکریم: دلیل المعلم و الطالب .  عبد الرحمن بن عبد الرحمن بن ملّوح، الطبعة الاولی: جده، دار الوسیله، 1421 ه ق، 66 ص، وزیری .

70 .  أبرز أسس التعامل مع القرآن الکریم .  عیادة بن ایوب الکبیسی، الطبعة الاولی: دبی، دار البحوث للدراسات الاسلامیة و احیاء التراث، 1418 ه ق، 152 ص، رقعی .

71 .  تزیین الألفاظ بتتمیم ذُیول تذکرة الحفاظ .  محمود سعید ممدوح، الطبعة الاولی: بیروت، دار البشائر الاسلامیة، 1413 ه ق، 108 ص، وزیری .

72 .  تعلیم القرآن الکریم: قرائة، استماع، حفظ، مواقف للقرآن، و أهله، احکام و اداب القرآن، اسباب نزول القرآن .  الشیخ مصطفی مراد، [عربستان]، دار الروضة، [بی تا]، 158 ص، وزیری .

73 .  تلاوة القرآن المجید: فضائلها، آدابها، خصائصها .  عبد الله سراج الدین، الطبعة الرابعة: حلب، مطبعة الاصیل، 184 1405 ص، وزیری .

74 .  حفظ القرآن الکریم .  محمد بن عبدالله الدویش، الطبعة الثانیة: ریاض، دارالوطن، 1418 ه ق، 64 ص، وزیری .

75 .  عون الرحمن فی حفظ القرآن .  ابوذر القلمونی، الطبعة الاولی: قاهره، مکتبة التراث الاسلامی، 269 1413 ص، وزیری .

76 .  عون الرحمن فی حفظ القرآن: بزیادة فتح المنان فی حمل الفرقان .  ابوذر القلمونی، الطبعة الاولی: مصر، دار العلوم العربیة، ]بی تا[، 542 ص، وزیری .

77 .  قصد السبیل الی الجنان .  .  .  . ببیان کیف یحفظ القرآن .  جمع و ترتیب: ابراهیم عبدالمنعم الشربینی، مراجعة: محمد صفوت نور الدین، الطبعة الاولی: [عربستان]، مکتبة الایمان، 1415 ه ق، 112 ص، رقعی .

78 .  کیف تتوجه الی العلوم و القرآن الکریم مصدرها .  نور الدین عتر، الطبعة الاولی: دمشق، دار الرؤیة، 1422 ه ق، 128 ص، وزیری .

79 .  کیف تحفظ القرآن .  محمد الحبش، الطبعة الثالثه: بیروت، دارالخیر، 1410 ه ق، 165 ص، رقعی .

80 .  کیف تحفَظُ القرآن: احکام تلاوة القرآن، علوم القرآن، مواقف لأهل القرآن .  دکتور مصطفی مراد، الطبعة الاولی: مصر، دار الفجر، 1423 ه ق، 256 ص، وزیری .

81 .  کیف تحفظ القرآن الکریم: 45 فائدة لحفظ القرآن، خطوات مهمة تعینک علی الحفظ، 35 وسیلة تعینک علی الحفظ، مشاکل و حلول فی رحاب القرآن .  محمد عبدالله خیرالدین، [بی جا]، دارالایمان، [بی تا]، 128 ص، وزیری .

82 .  کیف تحفظ القرآن الکریم: قواعد اساسیة و طرق عملیة .  یحیی عبد الرزاق الغوثانی، الطبعة الثانیة: جده، دار نور المکتبات، 1418 ق، 196 + 4 ص، وزیری .

83 .  کیف نحفظ القرآن: الوصایا العشر لحفظ کتاب الله مع احکام التجوید و دعاء الختم .  ابوالفداء محمد عزت محمد عارف،[عربستان]، 1417 ق، 76 ص، وزیری .

84 .  کیف نحفظ القرآن: الوصایا العشر لحفظ کتاب الله مع احکام التجوید و دعاء الختم .  ابوالفداء محمد عزت محمد عارف، بیروت، قبرص، دار اولی النهی، [بی تا]، 76 ص، وزیری .

85 .  کیف نحفظ القرآن: الوصایا العشر لحفظ کتاب الله مع احکام التجوید و دعاء الختم .  العلامة محم عارف ابو غداء عزت، بیروت، لبنان، دار ماری، [بی تا]، 76 ص، وزیری .

86 .  کیف نحیا بالقرآن؟ محمد محود عبد الله، الطبعة الاولی: ریاض، دار الشوّاف، 1993 م، 116 ص، رقعی .

87 .  مع القرآن و حملته فی حیاة السلف الصالح .  عبید بن ابی نفیع الشعبی، الطبعة الثالثة: ریاض، دار الوطن للنشر، 1417 ه ق، 80 ص، وزیری .

88 .  معجم حفاظ القرآن عَبرَ التاریخ .  محمد سالم، الطبعة الاولی، بیروت، دار الجیل، 1412 ه ق، جلد اول: 564 ص، وزیری، جلد دوم: 448 ص، وزیری .

89 .  نابغة العصر .  عبدالله البدوی، الطبعة الاولی: [بی جا]، دار القول الثابت، 1419 ه ق، 128 ص، رقعی .

90 .  نحو أداء متمیز لحلقات تحفیظ القرآن الکریم:تهذیب کتاب الکتاتیب و المدارس القرآنیة .  المنتدی الاسلامی، الطبعة الثانیة: ]ریاض[، مؤسسه صلاح السلیم، 1419 ه ق، 84 ص، وزیری .

91 .  هکذا نحفظ القرآن الکریم: دراسة علمیة میسرة ترشد الی أفضل و أسهل طریقة لحفظ القرآن الکریم بأسلوب عملی مبسّط .  علاء البصری و صفاء الدین البصری، الطبعة الاولی: مشهد، مؤسسة الطبع و النشر التابعة للآستانة الرضویة المقدسة، 64 1417 ص، رقعی .

 


نوشته شده در تاريخ چهارشنبه ۱۳۸۹/۰۳/۱۲ توسط *MOHAMMAD*
.: Weblog Themes By Blog Skin :.

اسلایدر